Факультет фізичної реабілітації

Факультет фізичної реабілітації

       Свою історію, факультет розпочав у далекому 1947 році, тоді при Одеському педагогічному інституті, утворився структурний підрозділ – факультет фізичного виховання і спорту.

Першим деканом факультету (1947-1948) була доцент Маянц Марія Марківна, яку у 1948 р. змінив старший викладач кафедри фізичного виховання і спорту Нікіфоров Порфірій Іванович – один із провідних фахівців у галузі легкої атлетики, заслужений тренер СРСР; з 1950 по 1951 р. керував факультетом – Кастеллі Григорій Олександрович; з 1953 р. по 1970 р. факультет очолював кандидат медичних наук, доцент Корабльов Микола Васильович – відмінний організатор, видатний вчений у галузі лікувальної фізичної культури. На той час, факультет займав провідне місце серед факультетів фізичного виховання і спорту України. Деканат факультету розміщувався по вул. Бебеля, буд. 25 (нині – Єврейська). Теоретичні заняття проводились у головному навчальному корпусі по вул. Комсомольській, 26 (нині –Старопортофранківська).

Корабльов М.В.

 

Факультет користувався спортивною базою стадіону СКА, а у теплий період року заняття проводилися на спортивному секторі  парку «Перемога» (нині – Дюківський парк). У 1965 році розпочинається будівництво спортивно-оздоровчої бази педагогічного інституту,  в 1967 році, студенти факультету фізичного виховання і спорту провели літній збір в спортивно-оздоровчому таборі у районі вулиці  “Дача Ковалевського”. Багато сил викладачів та студентів було вкладено в будівництво спортивної бази табору, тенісного корту, гандбольного, баскетбольного і волейбольного майданчиків, зеленої зони, серед студентів, які розбудовували табір, був нинішній  ректор нашого університету – Олексій Якович Чебикін.

     З 1971 року деканом факультету фізичного виховання (факультет змінив назву з 1971 р.),  став кандидат педагогічних наук, доцент Романовський Костянтин Миколайович. В  60-70-х роках педагогічні кадри поповнюються випускниками факультету – Б. Стречень, О. Овчарек, В. Жарков, А. Унанов, О. Чебикін, А. Чустрак, Ф. Казанжи, А. Босенко, Б. Шеремет та ін.

    У 1975 році очолив  факультет заслужений тренер УРСР та СРСР Горбачов Євген Георгійович, який до цього на спортивній ниві досяг видатних результатів – очолювана ним жіноча волейбольна команда Одеського «Буревісника» була у 1961 році чемпіонами СРСР і чемпіонами Всесвітньої Універсіади, а в 1962 році володарями Кубку Європейських чемпіонів. У цьому ж році на першості світу з волейболу серед жіночих команд збірна СРСР (тренер – Є.Г. Горбачов), стає срібним призером. На посаді декана факультету Євгеній Георгійович працював до 1981 р.

       Кандидат педагогічних наук, професор Палига Віталій Діамидович керував факультетом з 1981 по 1990 роки. Ним було написано підручник «Гімнастика» для факультетів фізичного виховання, за яким працював весь Радянський Союз.

З 1990 року на чолі факультету стає доктор педагогічних і біологічних наук, професор Сермєєв Борис Васильович. Аспірантура поповнюється випускниками факультету – Шеремет Б.Г., Єфіменко М.М., Начинова О.В., Бобошко В.В., Фідірко М.О., Павлов А.В., Мороз І.В., Кізима О.В., Долинський Б.Т., які успішно захистили кандидатські дисертації. Факультет стає базовим науковим центром України, встановлюються тісні творчі взаємозв’язки з Академією педагогічних наук СРСР. Після залишення деканату у 1991 році Борис Васильович продовжує керувати кафедрою дефектології та фізичної реабілітації, аспірантурою – готувати кадри вищої кваліфікації. За станом здоров’я у 2001 році Борис Васильович закінчив свою трудову діяльність на факультеті. Справу Бориса Васильовича продовжують його учні – 9 докторів наук, професорів і 79 кандидатів наук, доцентів.

Сермєєва Б.В., на посту декана з 1993 року, змінив випускник нашого факультету (1970 р.), учень Бориса Васильовича – Шеремет Борис Григорович. Під його керівництвом факультет пройшов ліцензування вже як структурній підрозділ педагогічного університету. У 1993 році відкривається спеціальність «Логопедія», а у 1994 – спеціалізована рада із захисту кандидатських дисертацій. Під керівництвом професора Шеремета Б.Г. захищено 14 кандидатських дисертацій, серед них вихованці аспірантури нашого університету: П. Джуринський (2003), Н. Лещій (2004), В. Ковиліна (2004), О. Літовченко (2004), С. Притиковська (2006), Г. Кучеренко (2007), О. Коломійченко (2007), О.Криліченко (2008), М. Мога (2008).

З 2006 року факультет фізичного виховання змінив назву на Інститут фізичної культури та реабілітації, директором якого стає Шеремет Борис Григорович.
Шеремет Б.Г.

       У 2009 році при Інституті фізичної культури та реабілітації утворюється два факультети: факультет фізичного виховання та факультет фізичної реабілітації де деканом стає, кандидат педагогічних наук, професор, Шеремет Борис Григорович. У 2009 році інститут отримує  навчальний корпус на вул. Фонтанська дорога, 4/1.  З 2010 по 2013 роки завідувачами кафедр (Шеремет Б.Г., Джуринський П.Б., Босенко А.І.), професорсько-викладацьким складом, студентами факультету були докладені неймовірні зусилля з відновлення і реконструкції старих історичних приміщень. Відновлюється аудиторний фонд, створюються борцівський зал, зал фізичної підготовки, науково-дослідні лабораторії, проводяться ремонтні роботи у приміщеннях кафедр і деканату. У цей час з 2010 до 2016 рр. на обласних студентських іграх серед ВНЗ команди факультету стають постійними переможцями.

       2010 року заступником декана факультету фізичної реабілітації стає, в.о. завідувача кафедри спорту, кандидат педагогічних наук, доцент Джуринський Петро Борисович, який у 2013 році захистив докторську дисертацію, в 2015 році став професором. Петро Борисович з 2014 року завідувач кафедри теорії і методики фізичної культури та спортивних дисциплін. У травні 2014 року кафедра теорії і методики фізичної культури та спортивних дисциплін пройшла акредитацію зі спеціальності «Фізичне виховання». У вересні 2016 року при кафедрі теорії і методики фізичної культури та спортивних дисциплін П.Б. Джуринським було відкрито аспірантуру за спеціальностями 014 «Середня освіта» (Фізичне виховання) та 017 «Фізична культура і спорт».   

      З великою шаною згадуємо  випускника факультету, боксера Василя Ломаченко, який є дворазовим Олімпійським чемпіоном XXIX-х у 2008 р. і XXX-х у 2012 р. Олімпійських ігор, дворазовим чемпіоном світу 2009  і  2011 р., чемпіоном Європи 2008 р., володарем Кубку Вела Баркера. За станом на грудень 2016 р., Василь Ломаченко, серед спортсменів-професіоналів у 2016 р. став найкращим боксером світу за версією американського видання Boxing News 24. На сьогодні є чемпіоном світу за версією WBO в двох вагових категоріях.  Слід відзначити Юрія Чебанадворазового Олімпійського чемпіона (2012 р.,2016 р.), призера Олімпійських ігор 2008 р. у греблі на каноє.

      

Василь Ломаченко

      

      

Юрій Чебан

 

Багато славетних імен вписали в літопис світового спорту студенти інституту, а готували їх, переважно, його випускники. Це заслужені тренери СРСР:  П. Нікіфоров, Є. Горбачов, В. Кацман, В. Поляков, а також заслужені тренери УРСР: О. Ус, М. Колодєєв, В. Малих, К. Пульчо, В. Михальчук, В. Гольдгурбер, В. Овакімян, В. Судек, Г. Змієвська, Б. Робулєц. Заслуженим працівником фізичної культури і спорту став П. Тодоров.

     На сьогодні, факультетом, на денній і заочній формі навчання здійснюється підготовка фахівців за спеціальністю  014 «Середня освіта» (Фізичне виховання), спеціалізацією фізичне виховання у спеціальному навчальному закладі.  На базі повної середньої освіти закінчивши 4 роки навчання випускники отримують освітній ступень – бакалавр та кваліфікацію: Вчитель фізичної культури.

Фахівці, з освітнім ступенем бакалавр чи освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліст, мають змогу вступити в магістратуру за спеціальністю: 014 «Середня освіта» (Фізичне виховання) і отримати освітній ступень магістр.

На денній і заочній формі навчання, на базі повної середньої освіти здійснюється підготовка фахівців за спеціальністю 016 «Спеціальна освіта», спеціалізацією початкова освіта дітей з тяжкими порушеннями мовлення.

    Закінчивши 4 роки навчання випускники отримують освітній ступень – бакалавр та кваліфікацію: Вчитель-дефектолог. Вихователь дітей з вадами психофізичного розвитку, асистент учителя загальноосвітнього навчального закладу з інклюзивним та інтегрованим навчанням.

     Фахівці, з освітнім ступенем бакалавр чи освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліст, мають змогу на однакових умовах, вступити в магістратуру за спеціальністю 016 «Спеціальна освіта» і отримати освітній ступень магістр.

      Базовими структурними підрозділами факультету фізичної реабілітації є кафедри:

теорії і методики фізичної культури та спортивних дисциплін (завідувач – доктор педагогічних наук, професор,  Джуринський Петро Борисович);

дефектології та фізичної реабілітації (завідувач – доктор педагогічних наук, професор, Форостян Ольга Іванівна);

біології і основ здоров’я (завідувач – кандидат біологічних наук, доцент, приват/професор,  Босенко Анатолій Іванович).

    Кафедра теорії і методики фізичної культури та спортивних дисциплін є випусковою з підготовки фахівців за спеціальністю 014 «Середня освіта (Фізичне виховання)», кафедра дефектології та фізичної реабілітації є випусковою за спеціальністю  016 «Спеціальна освіта».

    За спеціальністю 014 «Середня освіта» (Фізичне виховання) ОС Бакалавр, спеціалізацією фізичне виховання у спеціальному навчальному закладі студенти здобувають освітній ступень бакалавр і вивчають такі дисципліни:

   Гуманітарний та соціально-економічний цикл. Історія України, Іноземна мова (за проф. спрямуванням), Філософія, Логіка, Українська мова (за проф. спрямуванням), Історія української культури, Політологія.

    Природничо-науковий цикл. Анатомія людини з основами спортивної морфології, Біохімія, Нові інформаційні технології, Технологічні засоби навчання, Технічні засоби навчання, Фізіологія людини та вікова фізіологія, Основи педагогічної майстерності, Основи медичних знань і валеологія, Основи патології з генетикою та мовленнєвими і сенсорними системами, Безпека життєдіяльності, Фізіологічні та біохімічні основи фізичного виховання і спорту, Екологія, Лікувальна фізична культура і масаж, Основи охорони праці,

    Загально-професійний цикл. Педагогіка з основами пед. майстерності в фізичній культурі, Психологія у фізичній культурі, Курсова робота.

Професійно-практичний цикл. Вступ до спеціальності та історія фізичної культури, Музично-ритмічне виховання, Теорія і методика викладання гімнастики, Теорія і методика викладання плавання, Теорія і методика викладання легкої атлетики, Теорія і методика викладання спортивних та рухливих ігор, Теорія і методика викладання футболу, Теорія і методика викладання атлетизму, Теорія і методика фізичного виховання, Організація краєзнавчо-туристичної діяльності, Корекційна педагогіка, Спеціальна психологія, Спортивна метрологія, Педагогічні дослідження у фізичному вихованні, Біомеханіка, Гігієна та гігієна фізичного виховання, Педагогічна практика, Управління у сфері фізичного виховання, Організація і методика оздоровчої фізичної культури, Основи теорії і методики спортивних тренувань, Курсова робота.

    За вільним вибором. Спортивно-педагогічне вдосконалення, спецкурси: «Сучасні технології фітнесу і здоров’я», «Методики викладання фізичної культури в СНЗ». Теорія і методика спортивних двобоїв, Методика викладання фізичного виховання та рухливі ігри в спец. навчальному закладі, Економіка, Клінічні основи осіб із вадами мовлення, Методика виховної роботи, Соціологія, Фізична реабілітація, Етика і естетика, Релігієзнавство, Основи конституційного права, Курсова робота.

  За спеціальністю: 014 Середня освіта (Фізичне виховання) ОС Магістр студенти здобувають освітній ступень магістр і вивчають такі дисципліни:

  Гуманітарний та соціально-економічний цикл. Філософія науки, Основи наукових комунікацій іноземною мовою. Загально-професійний цикл. Психологія вищої школи, Педагогіка вищої школи. Професійно-практичний цикл. Методологія і методи педагогічних досліджень, Теорія і методика фізичної культури, Педагогічна майстерність тренера, Менедждмент і маркетинг фізкультурної освіти, Виробнича (асистентська практика), Переддипломна практика.

    За вільним вибором. Медико-педагогічний контроль, Сучасні оздоровчі системи різних верств населення, Курсова робота, Підвищення спортивної майстерності, Здоров’язберігаючі технології, Управління підготовкою спортсменів, Біолого-статистичні методи дослідження, Адаптивна фізична культура, Основи корекційної педагогіки, Корекція фізичних відхилень, Робота зі спец. мед. групами.

     За спеціальністю 016 «Спеціальна освіта» ОС Бакалавр, спеціалізацією початкова освіта дітей з тяжкими порушеннями мовлення студенти здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавр і вивчають такі дисципліни:

     Гуманітарний і соціально-економічний цикл. Іноземна мова (за проф. спрямуванням), Історія України, Філософія, Логіка, Українська мова (за проф. спрямуванням), Історія української культури, Фізичне виховання, Політологія.

Природничо-науковий цикл. Технічні засоби навчання, Основи математики, Валеологія, Екологія.

     Загально-професійний цикл. Психологія, Педагогіка та педагогічна творчість, Українська мова, Вступ до мовознавства, Основи патології з генетикою, Психопатологія.

     За вільним вибором. Сучасна російська мова (для іноземних студентів), Нові інформаційні технології, Технічні засоби навчання, Основи наукових досліджень, Психолого-педагогічна діагностика, Мовленнєві та сенсорні системи, Актуальні проблеми гри дошкільників, Клінічні основи осіб з вадами мовлення, Неврологічні основи осіб з вадами мовлення, Дитяча література, Основи конституційного права, Рухливі ігри в спец. навч. закладі, Економіка, Фізична реабілітація осіб з вадами мовлення, Соціально-правове забезпечення, Корекційно-реабілітаційні служби, Ігри в логопедичній роботі, Соціологія, Етика і естетика, Релігієзнавство,

    Професійно-практичний цикл. Ручна праця з методикою, Основи природознавства, Анатомія, фізіологія дітей і підлітків, Основи медичних знань, Валеологія, Вступ до спеціальності, Педагогічна деонтологія, Культура мовлення, Спеціальна психологія, Психопатологія, Корекційна і дошкільна педагогіка, Логопедія та логоритміка, Образотворча діяльність, Методика викладання української мови у спеціальних навчальних закладах, Математика спец.методика, Гігієна, Виховання дітей з тяжкими вадами мовлення спец. методика, Теорія і методика виховання дітей з вадами психофізичного розвитку, Курсова робота, Природознавство спец. методика, Основи охорони праці.

За вільним вибором. Спец. курс «Адаптивне фізичне виховання у дошкільних закладах».

     За спеціальністю 016 «Спеціальна освіта» ОС Магістр.

     Гуманітарний соціально-економічний цикл. Основи наукових комунікацій іноземною мовою, Філософія освіти.

  Загально-професійний цикл. Педагогіка вищої школи, Психологія вищої школи, Методологія і методи психолого-педагогічних досліджень.

Професійно-практичний цикл. Логопедія з методикою викладання у ВНЗ, Методика викладання колекційної педагогіки у ВНЗ, Логопедичні технології, Психолого-педагогічні основи корекційно-виховної роботи

     За вільним вибором. Логопедичні практикуми, Освітній процес у сучасній школі. Спец. курси, Сучасні інформаційні технології в освіті, Новітні комунікативні технології, Профорієнтація та профвідбір, Основи психосоматики.

     Випускники за спеціальністю 014 «Середня освіта» (Фізичне виховання) ОС Бакалавр, спеціалізацією фізичне виховання у спеціальному навчальному закладі можуть обіймати первинні посади: вчителя фізичного виховання; викладача фізичного виховання у ВНЗ; інструктора-методиста з фізичної культури і спорту; методиста з фізичної культури і спорту у навчально-тренувальному центрі, спортивно-оздоровчому комплексі, на підприємстві, в установі, в організації спортивної галузі; тренера; тренера-викладача з певного виду спорту (спортивної школи, секції та ін.), інструктора-методиста з виробничої гімнастики; інструктора-методиста з туризму; інструктора-методиста з плавання; інструктора-методиста з фізичної культури і спорту, інструктора-методиста спортивної школи, інструктора-методиста тренажерного комплексу (залу) тощо.

     Випускники за спеціальністю 014 Середня освіта (Фізичне виховання) ОС Магістр, можуть обіймати посади: викладача фізичного виховання ВНЗ, викладача спеціалізованої профільної кафедри у фізкультурному ВНЗ чи педагогічному ВНЗ. Мають право вступати до аспірантури.

     Випускники за спеціальністю 016 «Спеціальна освіта», ОС Бакалавр спеціалізацією початкова освіта дітей з тяжкими порушеннями мовлення здатні здійснювати диференційований та індивідуальний підхід до дітей з особливими потребами, сприяти корекції відхилень різного типу, розвитку здібностей і задатків аномальних дітей; застосувати систему корекційно-педагогічних впливів, які ґрунтуються на національних традиціях толерантності та емпатії, педагогіці співробітництва, особистісно-орієнтованому підході до аномальних дітей; проводити психолого-діагностичне обстеження дітей, аналізувати рівень аномального розвитку дитини, співпрацювати зі сім’єю; планувати, організовувати і результативно здійснювати педагогічний процес в спец закладах освіти; підвищувати власну компетентність, педагогічну майстерність.

     Випускники за спеціальністю 016 «Спеціальна освіта» ОС Магістр, можуть обіймати посади: викладача ВНЗ, викладача спеціалізованої профільної кафедри у педагогічному ВНЗ. Мають право вступати до аспірантури.

     На кафедрах працюють 8 докторів наук, професорів; 15 кандидатів наук, доцентів. Наукові доробки професорів Б.Г. Шеремета, Б.Т. Долинського, П.Б. Джуринського, О.І. Форостян, А.І. Босенко, Т.В. Дегтяренко, доцентів С.А. Холодова, О.С. Пелєпчук, О.В. Бобро, С.О. Ігнатенко  відомі широкому загалу науковців у галузях фізичного виховання, фізичної реабілітації, спорту, здоров’я людини, екології, медицини, спеціальної освіти. Навчальна та матеріальна база факультету включає спеціальну бібліотеку, навчально-методичні кабінети, спортивні майданчики, тренажерні зали, зали з боротьби, спортивний зал кафедри ТМФК та СД (настільний теніс, рухливі ігри), зал реабілітації, фізичної підготовки, лабораторії анатомії, фізіології, біохімії, валеології, науково-дослідну лабораторію кафедри ТМФК та СД, сучасно обладнаний комп'ютерний центр, спортивно-оздоровчий, реабілітаційний центр «Буревісник» на узбережжі Чорного моря. На базі факультету проводяться регіональні, національні та міжнародні науково-практичні конференції. Систематично випускаються наукові збірники – «Проблеми реабілітації», «Адаптаційні можливості дітей та молоді». Факультет підтримує творчі зв'язки з провідними науково-дослідними центрами України, Польщі, Білорусі, Ізраїлю, Канади, Туреччини, Молдови та ін. Постійно студенти стають переможцями всеукраїнських та міжнародних науково-практичних конкурсів та олімпіад. Науково-педагогічними працівниками за останні п’ять років захищено 3 докторських та 10 кандидатських дисертацій.

    За останні роки студентські команди факультету з плавання, легкої атлетики та боротьби, регулярно стають чемпіонами області серед ВНЗ. Окремі спортсмени, є переможцями і призерами чемпіонатів і кубків України, ставали переможцями і призерами чемпіонатів світу та Європи.

    На базі факультету було проліцензовано та діють курси підвищення кваліфікації за напрямом підготовки і спеціальністю «Фізичне виховання». Випусковою кафедрою з підвищення кваліфікації фахівців здійснює кафедра теорії і методики фізичної культури та спортивних дисциплін. Освітня діяльність щодо підвищення кваліфікації фахівців здійснюється на Концепції національного виховання, Законах України «Про вищу освіту», «Про фізичну культуру і спорт»; Загальнодержавної цільової соціальної програми розвитку фізичної культури і спорту на 2012-2016 рр., Національної стратегії розвитку освіти в Україні на період до 2021 року. Метою курсів підвищення кваліфікації, є: оновити, вдосконалити та розвинути знання, уміння і навички, необхідні для ефективного вирішення професійних завдань; поглибити професійні компетенції за спеціальністю 017 «Фізична культура і спорт» з урахуванням останніх досягнень фізичної культури і спорту, сучасних потреб загальноосвітніх, вищих навчальних закладів освіти, спортивно-оздоровчих центрів, традиційних і нового типу (шкіл, гімназій, ліцеїв, спортивних шкіл, фітнес-клубів, училищ, коледжів, інститутів, університетів).    

Контакти факультету фізичної реабілітації: Україна, 65039, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 4/1, навчальний корпус № 8. Факультет фізичної реабілітації.    Декан факультету: кандидат педагогічних наук, професор Б.Г. Шеремет

(тел.: 0965039868), каб. 125.

Заступник декана: доктор педагогічних наук, професор П.Б. Джуринський  

(тел.: 0685608273), каб. 241.

Секретаріат деканату: Тел: +38(048)705-46-72, каб. 107.

Ел. адреси: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

Курси підвищення кваліфікації з фізичного виховання: координатор курсів - доктор педагогічних наук, професор П.Б. Джуринський, тел: 0685608273; відповідальний організатор курсів кандидат педагогічних наук В.В. Подгорна, тел.: 0630797963. Ел. адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.; Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., каб. №241, №310.

 Останнє оновлення: Четвер, 16 лютого 2017, 11:00

    

  fnsnf visegrad fundУрядовий контактний центр                                                                  eua konfucius    
  tempus pedpresa mon.gov observatory